پیشینه قوطی سازی و چاپ روی حلب

خانه / Uncategorized @fa / پیشینه قوطی سازی و چاپ روی حلب

از اواخر قرن نوزدهم چاپ در سرتاسر دنیا رو به ظهور گذاشت و در قسمت قاره اروپا که سردمدار صنایع بوده وسوادونیاز به نهایت اعلا خود رسیده بود ، صنعت چاپ رو به ظهور گذاشت. و رهنمای نیاز هر صنف و صنعت با سیستم وطرق مختلف خود را نمایان و روبه تحول و پیشرفت گذاشت. سیستم های چاپ لتر پرس -گراویو-روتو گراویوفلکسو-سیلک افست -هلیو گراویو وغیره پا به عرصه گذاشتند. و هریک بر مبنای نیاز صنایع با تحول در بالا رفتن کیفیت چه از لحاظ لیتوگرافی و مواد اولیه دارای پیشرفتهای متفاوت شدند. محدودیت های جامعه و سلامت سردمداران را به سمت استفاده از مواد اولیه غیر آلاینده واداشت. که از سالونت ها و مواد فرار مضر که باعث آلودگی محیط زیست می شوند به مواد مصرفی که دوست محيط باشند رو بیاورند. و از آب به عنوان یکی از ارکان اولیه مواد اولیه تولیدی خود استفاده کنند و این محدودیت ها همه باعث پیشرفت در صنعت مخصوصا چاپ بوده است. نیاز روزشمار مردم به چاپ ،سرعت ماشین ها و بالا بردن کیفیت آن را طلب می کرد. با ورود به عصر دیجیتال تحول زیادی در لیتوگرافی و چاپ اتفاق افتاد که این امر باعث سرعت و بالا رفتن کیفیت چاپ شده است. ا چاپ حلب سوای سیلک به صورت آفست به طریق Roll fed , sheet fed ویا محصول ساخته شده همگی به صورت افست به دو طریق uv ويا conventional انجام می گیرد.

چاپ حلب بدون ساخت دارای مفهوم ناقص می باشد و با ساخت و شکل دادن ظروف فلزی Metal packaging همراه باشد. استفاده چاپ حلب در صنعت بسته بندی فلزی دارای اولویت خاص بوده وصوای زیبا نمودن قوطی های مورد استفاده در بسته بندی کالا از تقلب توسط تولید کنندگان مشابه که می توانند به سادگی با دسترسی به چاپ کاغذ مارک وآرم دیگران را تقلید نمایند جلوگیری نماید. چاپ بر روی ورق حلب که بعدا بصورت قوطی یا ظرف در خواهد آمد به مراتب سریعتر و ارزانتر از چاپ کاغذ بوده و هزینه نصب لیبل و کارگر را در بر نخواهد داشت. توضیحا اینکه طراح به لحاظ براق بودن سطح ورق امکان استفاده از مرکب مستقیم بر روی ورق را خواهد داشت که TRANSPARENSEY را امکان پذیر می سازد و این امر در چاپ کاغذ میسر نمی باشد. نحوه انجام چاپ افست حلب به دو طرق انجام می پذیرد اول به صورت چاپ مستقیم به روی ورق حلب که باعث TRANSPARTEY طرح می شود و یا اول می باید از لاکهای رنگی ویا سفید برای ایجاد سطح سفید استفاده کرد سپس چاپ به روی لاک انجام خواهد گرفت. چاپ حلب بصورت Conventional تا دورنک امکان پذیر خواهد بود و بصورت استفاده از اشعه UV تا چهار إلى عرنگ قابل توسعه می باشد . معمولا بعد از آخرین چاپ کل ورق توسط دستگاه ورنی آغشته و با پوشش ورنی های مختلف با Vinyl و Epoxy و Ester پوشش خواهد شد. این پوشش سطح چاپ را برق و محافظت خواهد کرد. که نوع ورنی بستگی به نوع استفاده ظروف و مصرف آن دارد . برای استفاده از چاپ Conventional لاک وورنی می باید بعد از عملیات چاپی وارد کوره پخت شود درجه حرارت آن بستگی به نوع مواد مصرفی دارد. ماشین آلات چاپ ورق حلب به صورت افست همان سیلندرهای بلانکت فشار وزینگ را دارا م باشد .سیستم دمپینگ به صورت رولر آب واسپری یا الكل دمپینگ مورد استفاده قرار می گیرد.در چاپ حلب ورق به صورت مستقیم از بین سیلندرها می گذرد و بدور سیلندرها نمی گردد. نحوه هدایت ورق به داخل ماشین توسط پوشر ها pusher ها انجام می گیرد و از سنجاقک برای گرفتن ورق و کشیدن آن به داخل ماشین استفاده نمی شود. محصولات مورد مصرف عبارتند از قوطی های نوشیدنی قوطی بیسکویت قوطی چای جعبه لوازم ارایش تشتکها-پوشش باطریهای انگشتی انواع قوطی های شیمیایی و غذایی قوطی های نوشابه ترموس آب و چای سینی های تبلیغاتی انواع قوطی های مورد استفاده پودر و مایعات شیمیایی و غذایی است.

شروع چاپ حلب در ایران توسط کارخانجات روغن نباتی وقت ، شاه پسند وقو بوده که به لحاظ نیاز این کارخانجات به چاپ وظروف وعدم حضور شرکت های تولید کننده قوطی و چاپ متاسفانه صنعت روغن سازی را درگیر سرمایه گذاری های جانبی نمود و صد افسوس که این مطلب به صورت اصل تولید کارخانجات در آمد که خود تولید کننده ظروف مورد نیاز خود باشند ولیکن اخیرا کارخانجات نیازمند قوطی اقدام به خرید ظروف مورد نیاز خود مینمایند. اولین کارخانه مستقل تولید قوطی و چاپ در ایران شرکت تولیدی و صنعتی گلشید می باشد که حدود پنجاه سال قبل در ایران بنیان گذاشته شد که خود سرویس دهنده به کاخانجات پرکن بوده و خود محصولی جهت پرکردن و ارائه به بازار را نداشته است. مشکلات تولید کنندگان قوطی وچاپ عدم دسترسی به تکنولوژی جدید ساخت و چاپ نه بصورت sheet feed بلکه به صورت کالای ساخته شده می باشد. از آنجمله قوطی نوشابه اسیا آلومینویم این صنعت سرمایه کلانی را می طلبد و تکنولوژی آن در دسترس ایران قرار ندارد. ما به واسطه نداشتن دسترسی به منابع مواد اولیه دارای مشکلاتی در تولید هستیم، اما لیتوگرافی در حد خوب رسیده و جوابگو می باشد. متاسفانه ما حرفی برای گفتن در منطقه نداریم. چراکه از این مواد و تکنولوژی که ما را محروم کرده اند دور هستیم .

داود میرزابیگی فینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *